Czym jest Pilates?

Ćwiczeń Pilates nie należy mylić ani z jogą, ani ze stretchingiem, ani ze zdrowym kręgosłupem. To jedyny w swoim rodzaju, unikalny zestaw ćwiczeń, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Jest niezwykle skutecznym i efektywnym treningiem dla osób chcących wzmocnić i wyrzeźbić swoje ciało, stracić niepotrzebne kilogramy czy wysmuklić sylwetkę. Jest również doskonały dla osób starszych, osób po rozmaitych kontuzjach lub urazach, kobiet w ciąży oraz kobiet chcących wrócić do formy po ciąży.

Czy Pilates jest trudny?

Pilates jest tym rodzajem treningu, gdzie każde ćwiczenie ma kilka stopni trudności, tak by można było je dostosować do poziomu osób ćwiczących. Gdzie każde ćwiczenie można modyfikować by wzbudzać zainteresowanie. Gdzie do każdego ćwiczenia wystarczy dodać mały sprzęt, jak np. małe piłki, by zbudować całkiem nową wizję, starych już ćwiczeń.

Systematyczne treningi Pilates, ale przede wszystkim chęci samego ćwiczącego, są w stanie w krótkim okresie czasu, przynieść niesamowite efekty

Jak to działa?

Pilates jest o tyle odmienną formą ruchu od pozostałych spotykanych na rynku, że opiera swoją teorię na wzmacnianiu mięśni globalnych, przy jednoczesnym ciągłym napięciu mięśni lokalnych. W trakcie ćwiczeń przez cały czas pracuje mięsień poprzeczny brzucha, mięśnie skośne brzucha, mięsień wielodzielny, mięśnie dna miednicy oraz przepona. Tylko przy utrzymanym tzw. centrum ciała, Pilates daje swoje niezwykłe efekty. A przy okazji uczy świadomości swojego ciała. To dzięki Pilates osoby ćwiczące potrafią zrozumieć jak działa i jak funkcjonuje ich ciało, jak wykonać ruch by uzyskać pożądany efekt, gdzie skierować oddech. Pilates uczy, co zrobić, by poprzez ruch przestało boleć, by poprzez ruch zmienić swoją postawę ciała, a nawet, by poprzez ruch, zmienić swój sposób myślenia.

Pilates, dla kogo?

Czy Pilates jest dla Ciebie? Tak, jeśli chcesz poprawić swoją sylwetką i jednocześnie wzmocnić całe ciało. Dzięki systematycznym treningom poprawisz elastyczność i rozwiążesz swoje problemy związane z bólem kregosłupem.

5 zasad Stott Pilates®

Pilates (wg zasad Stott Pilates) charakteryzuje pięć głównych zasad, których należy przestrzegać w czasie ćwiczenia
w celu zachowania neutralnej pozycji ciała, która pozwala na zachowanie i utrzymanie neutralnych krzywizn kręgosłupa,
zniesienie niepotrzebnych napięć w ciele i utrzymanie pracy mięśni w równowadze.
1Oddychanie

Tylko prawidłowy oddech jest w stanie uruchomić głębokie mięśnie tworzące centrum ciała. W czasie wdechu nosem rozszerzają się boczne partie klatki piersiowej, a oddech kierowany jest w dolne żebra i w tył klatki piersiowej. Z wydechem następuje ściągnięcie żeber do środka, tak jakby zawiązywano klatkę piersiową.

2Neutralna pozycja miednicy

Jest kluczem do uzyskania stabilizacji odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Polega na ułożeniu miednicy w taki sposób, by kolce biodrowe były na jednej linii z kością łonową, tworząc równo ułożony w przestrzeni trójkąt.

3Neutralna pozycja klatki piersiowej

Odnosi się do prawidłowego wzorca oddychania.

4Neutralna pozycja łopatek

Ustabilizowane w neutralne pozycji łopatki pozwalają na zachowanie połączenia łopatka-żebra-mięśnie brzucha-miednica.

5Neutralna pozycja szyi i głowy

Poprzez napinanie głębokich mięśni szyi pozwala na rozluźnienie szyi i karku.

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera i odbierz rabat
w wysokości 20zł do wykorzystania na zakup karnetu.
Zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.

Honorujemy karty